Tlak pružin na šunkovaru je mimořádný
Výhoda šunkovaru s ramenem a silným přítlakem
Často jste se nás na to ptali, tak jsme udělali malý test, který Vám pomůže představit si rozdíl mezi obyčejným levným šunkovarem a šunkovarem, který je sice o něco dražší, ale odvádí o mnoho lepší výsledky a ve finále nebudete zklamáni. Šunkovar přece pořizujeme proto, abysme si vyrobili vlastní šunku, která se nám nerozpadá.
Nyní k testu.
1. část - test obyčejného šunkovaru s jednou pružinkou
Zakoupili jsme obyčejný, běžně dostupný šunkovar. Vzali jsme jeho přítlačné víko a položili na váhu, kterou jsme i s víkem vynulovali. Poté jsme víko stlačili až na maximální přítlak. Bohužel byl tlak ještě menší než jsme čekali. Počítali jsme s tím, že tlak bude alespoň 10 kg. Nebyl. Tlak byl pouhých 5 kg.
2. část - test námi nabízeného šunkovaru se silnými pružinami
Nyní jsme přešli k druhému testu, kde jsme testovali tlak námi nabízeného šunkovaru. Opět jsme demontovali přítlačné víko. Nádobu jsme obrátili dnem nahoru a na ni položili víko. Anulovali jsme váhu. Nyní jsme začali víko stlačovat. Nebyl to snadný úkol, protože udržet na půl stlačené víko s tak silnými pružinami a k tomu uklidnit ručičku na váze je téměř nemožné. Nicméně po stlačení na první dílek na hřebínku, co je na rameni šunkovaru, jsme se dostali na přílačnou sílu 35 - 40 kg. A to je jen první dílek. Stlačením na druhý dílek už jsme byli u 65 - 70 kg a to už je pořádný tlak. Stlačení na třetí dílek už jsme atakovali hranici 85 - 90 kg. Rozhodně nemějte obavy, že by se Vám šunkovar nepodařilo stlačit.
Rozdíl je tedy víc než jasný. Velký tlak je jedna z těch nejdůležitějších věcí u výroby šunky, aby byla pevná a nejevila známky nesoudržnosti nebo dokonce nemožnosti ukrojit z ní krásný plátek.
Je škoda, když si někdo pořídí nekvalitní levný šunkovar, tak potom se mu šunka několikrát nepovede, rozpadá se a výrobu vlastní šunky vzdá.